آشنایی با واحدهای گازی نیروگاهی :

نیروگاه های گازی ، با ترکیب سوخت گاز یا سوختهای پشتیبان با هوا در محوطه احتراق ، هوای داغ تولید کرده و هوای داغ منجر به گرداندن توربین های گاز و در نتیجه گردش ژنراتور و تولید برق می گردد . بخش های مختلف یک نیروگاهی گازی به شرح ذیل ست :

1- توربين و ژنراتور:

توربين گاز شامل بخش كمپرسور و محفظه هاي احتراق و بخش توربين مي باشد. هوا از طريق سيستم Air Intake وارد كمپرسور گرديده و در طی چندین مرحله فشره شده و فشار آن بالا ميرود سپس در محفظه هاي احتراق گاز حاصل از تركيب سوخت (گاز و گازوييل ) و هوا وارد توربين گرديده و انرژي گرمايي در توربين به انرژي مكانيكي تبديل و توسط ژنراتور که با یک شفت هم محور با توربین شده است به انرژی الکتریکی تیدیل ميگردد. گازهاي خروجي توربين نیز از طريق اگزوز (Exhaust ) وارد اتمسفر میشود.

2- سيستم سوخت:

  • سوخت گاز: سوخت پايه و اصلي توربين گاز مي باشد بدليل راندمان بالا و كيفيت بالاي سوخت و انرژي توليدي بالا و آلودگي كمتر بيشتر از اين سوخت استفاده ميشود. • سوخت گازوييل: در مواقعي كه فشار گاز ورودي به نيروگاه كاهش يابد (بيشتر در فصول سرد سال) از سوخت جايگزين كه عموما گازوييل مي باشد استفاده ميگردد.

3- سيستم برق و كنترل:

جهت برق رساني و كنترل عملكرد توربين و ژنراتور و حفاظت از تجهيزات اصلي از اين سيستمها استفاده ميگردد.

4- ترانس اصلی و واحد:

جهت تبدیل برق خروجی از ژنراتور متناسب با ولتاژ شبکه و انتقال آن به پست از ترانس اصلی استفاده میشود. با توجه به اینکه خود تجهیزات نیروگاهی نیاز به مصرف برق دارند این مهم توسط ترانس واحد با تبدیل برق خروجی ژنراتور به ولتاژ مورد نیاز و ورود به تابلوهای اصلی صورت میگیرد

نیروگاه چابهار در آسمانی پرستاره

درباره شرکت تولید نیروی جنوب شرق صبا
3

شرکت تولید نیروی جنوب شرق صبا در سال 1391 با هدف تمرکز در اداره نیروگاه های واقع در منطقه جنوب شرق متعلق به گروه صبا تشکیل گردید . هدف از تأسیس این شرکت تولید انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های واقع در بخش جنوب شرق کشور از طریق بهره برداری از نیروگاه های موجود و یا احداث نیروگاه های جدید است . این شرکت در اولین سال فعالیت خود توانست از طریق مزایده فروش نیروگاه چابهار از سوی سازمان خصوصی سازی حضوری اثر گذار در این صنعت داشته باشد.در حال حاضر نیروگاه چابهار باتمام توان برق منطقه را تأمین نموده و برنامه هایی برای تأمین آب منطقه چابهار از این نیروگاه نیز در دست مطالعه و احداث می باشد . این شرکت در برنامه های توسعه خود  ،تبدیل واحدهای بزرگ گازی نیروگاه چابهار به سیکل ترکیبی از طریق احداث یک واحد بخار 160 مگاواتی را دارد .  همچنین احداث یک بلوک سیکل ترکیبی 500 مگاواتی (درفاز اول) در منطقه ویژه اقتصادی معدنی خلیج فارس بندرعباس را آغاز نموده است .

2
مأموریت این شرکت : تولید برق

تولید انرژی برق در نیروگاه چابهار

فعالیت اصلی این شرکت ، تولید برق از طریق نیروگاه است . این شرکت مالک نیروگاه 415 مگاواتی چابهار است . باتوجه به اینکه این نیروگاه ، تنها نیروگاه منطقه چابهار است ، نقش بسیار حیاتی برای منطقه دارد .

نیروگاه چابهار با ظرفیت 415 مگاوات دارای 4 واحد گازی متوسط با ظرفیت 25 مگاوات و 2 واحد بزرگ گازی باظرفیت  157.5 مگاوات است. این شرکت براساس مأموریت خود ، برنامه منسجمی برای افزایش ظرفیت تولید برق خود دارد.

ضمن اینکه این شرکت عضو خانواده بزرگ گروه صبا است که در حدود  7درصد از برق کشور را تأمین می کند. گستردگی نیروگاه های این کشور به گونه ای است که پوشش سراسری برای تأمین و عرضه برق مستقیم به صنایع کشور فراهم شده است .

..:::  تولید برق :::..

th_zanjan
.:: اقدامات عملیاتی شرکت ::.

این شرکت مالک نیروگاه 415 مگاواتی چابهار است . باتوجه به اینکه این نیروگاه ، تنها نیروگاه منطقه چابهار است ، پس نقش بسیار حیاتی برای منطقه دارد .

نیروگاه چابهار با ظرفیت 415 مگاوات دارای 4 واحد گازی متوسط با ظرفیت 25 مگاوات و 2 واحد بزرگ گازی باظرفیت  157.5 مگاوات است

باتوجه به عدم اتصال چابهار به خط سراسری سوخت گاز کشور ، در حال حاضر واحدها ی نیروگاه چابهار با سوخت نفت گاز (گازوئیل ) برق تولید می کنند.

باهدف افزایش راندمان نیروگاه چابهار با نصب یک واحد بخار 160 مگاواتی ، نیروگاه چابهار تبدیل به سیکل ترکیبی خواهد شد . 

باتوجه به نیاز مبرم منطقه صنعتی خلیج فارس بندرعباس به نیروگاه ، این شرکت احداث یک بلوک سیکل ترکیبی 500مگاواتی را آغاز نموده است .

این شرکت با هدف استفاده از ظرفیت های قانونی ، قرارداد بیع متقابل برای توسعه نیروگاه چابهار منعقد نموده است .

شرکت تولید نیروی جنوب شرق صبا اولین و تنها تولید کننده برق در چابهار!

و تنها تولید کننده خصوصی برق در بندرعباس و منطقه ویژه آن

نیروگاه چابهار

نیروگاه چابهار

نیروگاه چابهار

نظر بدهید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

شما مجاز هستید تا از تگ های HTML زیر استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاک کردن ارسال